Дивовижні озера Карпат і відпочинок

Унікальне диво природи, створено нею з особливою любов’ю і турботою — чарівні карпатські озера — часто порівнюють з озерами Швейцарії. Але насправді, вони значно гарніші… Просто тому, що знаходяться на рідній землі. А співучі українські імена додають їм особливої привабливості. Їх води не затьмарені цивілізацією і вузькими рамками гребель, мостів і набережних. «Морські очі», як називають їх гуцули, живлять неприборканою силою, життєвою енергією, наповнюють позитивом і дарують здоров’я. За віруваннями місцевих мешканців, кожне озеро має свій неповторний таємничий «характер» і з кожним пов’язані фантастичні, а часом моторошні легенди.

ozero-Brebeneskul-v-Karpatah

Українські Карпати. Озера різноманітні за походженням

На хребтах і в долинах Карпатських гір ховається більше ста тридцяти озер. Усі вони — сліди тисячолітньої боротьби каменю і льоду, — нагадування про неспокійне геологічне минуле Карпат.
За походженням озера Карпат можна розділити на льодовикові, зсувні та вулканічні.
Льодовикові озера стали з’являтися в Карпатах наприкінці льодовикового періоду. Теплішало, льодовик відступав і від нього відколювались величезні брилі льоду. Він танув, тала вода заповнювала вирізані льодовиком поглиблення, утворюючи озера. Часто вода у таких озерах має характерний зелений колір через розчинені в ній мінерали. Найбільші льодовикові озера — озера Бребенескул і Несамовите.

бербенскул2

Зсувні озера утворюються в долинах річок в результаті зсуву або землетрусу і перекриття річкової течії. Таких озер набагато більше, але вони значно менші за розмірами. Найвідомішим з них, без сумніву, вважається озеро Синевир.
Озера вулканічного походження – найцікавіші. Тут вода заповнює вулканічні порожнечі (найчастіше кратери), які мають значну глибину. Вода в вулканічних озерах іноді має небезпечний хімічний склад, який робить неможливим життя у воді. Якщо хтось з місцевих жителів скаже, що «у озера немає дна», тому що воно дуже глибоке і неживе, швидше за все, воно має вулканічне походження. Яскравий приклад такого утворення — Мертве озеро.

Українські Карпати. 7 найвідоміших озер

1. Синевир

Озеро Синевир – найгарніше озеро в Карпатах. Воно входить до складу однойменного Національного парку і вважається найбільшим в Закарпатті. Максимальна глибина досягає 24 метрів, але в середньому ця цифра не перевищує 8-10 метрів, загальна площа складає — 4-5 га. Температура води зменшується з глибиною. Влітку верхній шар не прогрівається тепліше 18 градусів. Трохи глибше на 2-2,5 метрів — і температура води складає 10-13 градусів. На самій глибині температура не змінюється ні взимку, ні влітку і постійно тримається на позначці в 4 градуси. Вода в озері дуже чиста, наповнена райдужною струмковою фореллю, яка в теплі дні підпливає до берегів. Але ловити рибу тут суворо заборонено!
Береги Синевира стали улюбленим місцем відпочинку багатьох туристів. Сюди приїжджають молодята і сім’ї з дітьми, шанувальники зеленого туризму і піших прогулянок. Навколо озера облаштована стежка для прогулянок, уздовж якої розміщені інформаційні стенди з описами мешканців навколишніх лісів, занесених до Червоної книги.

Озеро Синевир, Синевир Карпати
На згадку про нещасливе кохання пастуха Вира і доньки місцевого графа Синь в 1984 році на березі озера були встановлені їх фігури, вирізані з червоного дерева. Поруч з озером є кілька мотелів, колиб, баз відпочинку і пансіонатів. Приголомшливий вигляд мають сапфірові води Синевира з вершини сусідньої гори — Озерної. Насолодитися цим незвичайним видовищем можна тільки в ясний день, коли озеро не ховається за молочною ковдрою туману. Крім озера, в околицях є кілька приватних музеїв. Детальніше про озеро Синевир читайте в публікації експертів сайту.

озеро Синевир в Карпатах

2. Несамовите

Озеро розташоване на території Говерлянського заповідника в неглибокому каре-западині, на східних схилах Чорногорського хребта. Завдяки своєму місцезнаходженню Несамовитому довгий час вдавалося зберегти природню незайманість і чистоту.
Місцевість біля озера здатна вразити кожного туриста доісторичною фантастичною красою — в долину, що нагадує глибоку чашу, відрізану від решти світу високими скелястими берегами, врізаються остови величезних скель, розрізаючи її на три частини.

озеро Несамовите в Карпатах
Дивовижна альпійська природа, з віковими смолистими соснами і луками, порослими гірськими травами і квітами, з унікальною красою пейзажів і повітрям, що дарує кожному бадьорість і енергію, приваблює сюди тисячі туристів. Тут можна відчути справжню близькість з природою, уявити себе її малою часткою.
Назва озера на українській мові означає “шалене”. Характер у озера і у навколишньої місцевості саме такий.

озеро Несамовите в Карпатах

Тут постійно дмуть вітри. А якщо не пощастить потрапити на озері в грозу, то людина опиняється віч-на-віч з бурхливою стихією: навколишні вершини занадто малі, щоб хоч якось захистити бідолаху від сил природи.
Місцеві жителі вірять в те, що, якщо в озеро кинути камінчик, то воно «помститься». Після «осквернення» Несамовитого з вод озера виходять душі самогубців, збирають хмари в величезні сумки і танцюють дикий танок, заманюючи до себе мандрівників. Єдине, що може врятувати нещасного — сумна пісня трембіти, національного карпатського музичного інструменту, яку дуже бояться примари.

3. Мертве

Озеро розташоване в заповіднику Сколівські Бескиди. Вода Мертвого має якийсь незвичайний моторошний чорний колір. Озеро назвали Мертвим, бо його водах міститься велика кількість сірководню і ніхто не живе. А раз ніхто не живе, значить і озеро — Мертве. Незважаючи на зловісну назву і бентежний, зовнішній вигляд, воно вабить до себе багатьох туристів. Мертве озеро має невеликі розміри, його можна обійти навколо, хоча стежка і не обладнана. Обабіч озера, на річці Кам’янка, знаходиться каскад водоспадів.

водоспад камянка мертве озеро в Карпатах

4. Лебедин

Озеро розташоване поблизу селища Шешори. Воно знаходиться у дикому місці, тому купатися тут не дуже зручно. Поверхня води прикрита опалим листям. Вода настільки прозора що здається аж чорною. У повітрі чутно запах степових трав і соснової хвої. Місце популярне серед туристів, тут стоять столики з лавками, а всі маршрути ретельно розмічені. Смутну легенду про дівчину, яка врятувала селян і обернулась в лебедя, можна дізнатись від місцевих мешканців.

озеро Лебедин в Карпатах

5. Бребенескул

Найвище озеро Карпат розташоване в глибокому каре Чорногірського хребта. Воно заховалося в тіні пророслих соснами гір, і його небесна блакить (в перекладі з румунської слово означає “барвінок”) вабить туристів своїми прохолодними водами, як магнітом. Поряд з ним проходить безліч туристичних маршрутів.

озеро Бербенскул в Карпатах, найгарніші озера Карпат

6. Липовецьке

Озеро розташоване в кратері згаслого вулкана між селами Липча і Липовець недалеко від міста Хуст. В його води не впадає жодного струмочка, але воно ніколи не пересихає — глибинні підземні джерела підживлюють озеро. По Карпатах мандрує легенда, що у Липовецького озера немає дна.

Липовецьке озеро в Карпатах

7. Івор (Драгобратське)

Озеро знаходиться на хребті Свидовець недалеко від курорту Драгобрат. З гори Близниця до озера веде крутий схил, і під час дощу стежка стає небезпечною. Тут немає джерел, що живлять озеро — отже воду рекомендовано ретельно кип’ятити. За легендою озеро наплакала дівчина, яка сльозами заливала тугу за двома своїми братами, загиблими в горах.

озеро Івор в Карпатах, Озеро Драгобратське в Карпатах

Інші озера Карпат теж прекрасні, Але вони вже не вмістились у формат цієї публікації. Шукайте на сайті інші статті про відпочинок та природні чудеса України. Закрема, опублікована стаття про лікувальні солоні озера в Солотвино.  Ви ще раз переконались, що наша країна – найгарніша?

Відпочинок в Карпатах. Озера чи гори?

А вибирати, в принципі, і не треба! І гори, і озера знаходяться в одному місці! Читайте про всі особливості відпочинку в Карпатах!

  • Туристи знають, що намет потрібно ставити недалеко від водного джерела. В Українських Карпатах природньої води достатньо, тому знайти місце для облаштування табору не стане проблемою.
  • Гірська вода, зазвичай, чиста, але дуже холодна. Після кількох днів перебування в дорозі з важкими рюкзаками на плечах, бажання скупатися пересилює будь-який страх холоду. Крім того, більшість озер, завдяки вмісту мінералів, мають цілющі властивості.
  • У багатьох озерах водиться риба. Мандрівники зможуть порибалити, купивши дозвіл на риболовлю в місцевому рибному господарстві. А потім з ніжної смачної форелі приготувати на багатті смачну юшку або віднести рибу в найближчий сільський ресторанчик, де її запечуть за старовинним карпатським рецептом.
  • За додаткову плату можна орендувати снасті і човен. Форелеві господарства ретельно охороняються, отже браконьєрство не припустиме: замість безкоштовної рибки можна отримати великий штраф.
  • У Карпатах можна здійснити велотур по пророслим альпійськими соснами гірських стежках, на які рідко ступає нога людини. Але осилити таку трасу під силу не кожному професійному спортсмену, аж надто багато тут природних перешкод.
  • При бажанні любителі альпінізму і спелеології зможуть подолати вершини гір або відвідати таємничі сольові печери у заповідних куточках Карпат.
  • Літо в Карпатах — сезон грибів та ягід. Починаючи з червня і протягом всього літа можна поласувати полуницею, малиною, суницею та іншими ягодами, які в неймовірній кількості ростуть безпосередньо під ногами. А для міського мешканця, який звик бачити ягоди тільки на прилавках магазина, такі знахідки стають приємною несподіванкою і залишають яскраві емоції надовго. Дощі тут не рідкість, тому в лісах завжди можна знайти безліч білих грибів.

несамовите11

 

Мальовнича природа і величні гори — це не все, чим можуть похвалитися Українські Карпати. Неповторна карпатська кухня від року до року завойовує серця сотень туристів. Місцеві жителі з задоволенням потішать гостей краю домашніми стравами з грибів, гуцульськими голубцями, бограчем, кромплями і баношем. Карпатські страви оригінальні і незвичайні. Готують їх з екологічно чистих продуктів, на джерельній воді. Можливо, саме це надає їм неповторний смак.
У Карпатах безліч пам’яток природи та архітектури. Екстремальний відпочинок можна поєднати з відвідуванням місцевих етнографічних музеїв та старовинних замків. Всюди будуються оригінальні дерев’яні церкви.

5 причин побачити озера Українських Карпат на власні очі

Щороку все більше українців відвідують Карпати, і не тільки знаменитий курорт Буковель. Гірські озера і відпочинок тут не можна порівняти ні з чим. Існує принаймні 5 причин відвідати ці куточки живої природи. Адже відпочинок біля озера в Карпатах – це перш за все відновлення душевної рівноваги.

1. Екологічна оаза. Рука «господаря природи» майже не торкнулася захованих у карпатських горах озер. Отже, природа тут дарує свіже гірське повітря, прозору і чисту воду, унікальні дерева і рослини, незвичні для мешканців промислових міст. Літній відпочинок в Карпатах стане чудовою нагодою оздоровитися!

2. Простота і доступність поїздки. Достатися в гори досить просто — існує розгалужена мережа залізниць та рейсових автобусів. Відпочинок в Карпатах вельми економічний і не потребує запрошення чи шенгенської візи.

озеро несамовите
3. Розмаїття варіантів поселення і харчування. Проживання в Карпатах можливе в готелях, санаторіях, пансіонатах, орендованій кімнаті, котеджі, і, навіть, у наметі. Пропозицій щодо харчування теж достатньо — від готелів та колиб, де за якість продуктів можна не переживати, до їжі приготованій власноруч на багатті.
4. Час, насичений дозвіллям. У будь-яку пору року та погоду в Карпатах достатньо розваг. Активні заняття спортом можна перемежати культурним відпочинком. Кожне карпатське селище та містечко унікальне. Можна вивчати край самостійно, а можна скористатися послугами місцевих туристичних фірм чи гідів-мешканців.
5. Більшість гірських озер в Карпатах можна відвідати безкоштовно!

На жаль (чи на щастя) названі карпатські озера – це на людні пляжі. Це плюс чи мінус? Може тому вони ще не зазнали (інколи рувнівного) впливу цивілізації. На Україні є озера, в яких можна вдосталь накупатись! А вода в них тепла і чиста, як кришталь – це Світязь та Біле озеро. Про умови та ціни на відпочинок біля озер детально описані на нашому сайті. А ось Карпатські озера подарують вам довгожданну тишу і миті єднання з первозданною природою.

Google

Категорія : Подорож Україною

Коментарі закриті.